Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie
Kształcimy zawodowo!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Miło nam poinformować, że już po raz drugi biblioteka szkolna ZST zakwalifikowała się do udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Program realizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Zakwalifikowanie się do programu łączy się z pozyskaniem środków finansowym z budżetu państwa w wysokości 12 000zł przy wsparciu organu prowadzącego, tj. Powiatu Mikołowskiego. Wkład własny Powiatu to kwota 6.500zł. Pozyskane środki pragniemy przeznaczyć na:

 • zakup książek będących nowościami wydawniczymi,
 • zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczycieli bibliotekarzy,
 • zakup elementów wyposażenia wnętrza biblioteki, w szczególności regałów i półek,
 • realizację działań promujących czytelnictwo.

Naszym nadrzędnym celem jest przypomnieć całej społeczności szkolnej, w myśl słów Marii Dąbrowskiej, że Książka i możność czytania – to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji. Książka dostarcza wiedzy, tłumaczy rzeczywistość, rozwija myślenie, pobudza fantazję i kreatywność, ale również dostarcza rozrywki i emocji.  W ramach NPRCz planujemy wiele wydarzeń umożliwiających realizację wskazanych celów, m.in:

 • organizowanie akcji czytelniczych : Narodowe Czytanie, „Czytam sobie w szkole”, „Randka w ciemno z książką”,
 • spotkania z ludźmi kultury – popularyzacja twórców literatury regionalnej,
 • lekcję biblioteczne na temat historii i kultury Polski i Śląska,
 • „Jak nie czytam, jak czytam”- konkurs fotograficzny,
 • „Przygarnij książkę na święta” – konkurs z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
 • „101 powodów dla których warto czytać książki”- quiz czytelniczy,
 • „Zachęcamy do czytania” – konkurs plastyczny – ilustracje do ulubionych książek.

Zakup nowości wydawniczych będziemy konsultować z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowski i Miejską Biblioteką Publiczną w Mikołowie, aby trafić w gusta i zainteresowania naszych czytelników. Tak jak dotychczas, biblioteka szkolna zadba o lektury i audiobooki wakacyjne poprzez umożliwienie wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich. Chcemy, aby biblioteka ZST była centrum kultury, informacji i zdobywania wiedzy, miejscem spotkań z ciekawymi ludźmi, miejscem, w którym można zaprezentować swoje talenty i zainteresowania.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Scroll to Top