Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie
Kształcimy zawodowo!

Rok 2018/2019 – Schkeuditz

W dniach 03 – 22 marca grupa 16 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” wzięło udział w praktykach zawodowych w Niemczech. Projekt sfinansowano z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – POWER. Wyjazd poprzedziły obowiązkowe zajęcia przygotowawcze organizacyjno-pedagogiczne, zajęcia językowe z branżowego języka niemieckiego, angielskiego oraz historii i geografii Niemiec. Projekt „Uczeń polskiej szkoły branżowej w niemieckim systemie dualnym” skierowano do uczniów klas drugich i trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia. Organizacją przyjmującą była założona w 1997 roku Firma Vitalis ze Schkeuditz, która zajmuje się organizacją staży, praktyk zawodowych oraz kursów szkoleniowych w ramach programów europejskich.

W czasie wyjazdu swoje umiejętności zawodowe doskonalili kucharze, cukiernicy, mechanicy samochodowi oraz operatorzy obrabiarek skrawających. Wszyscy wiele się nauczyli, zebrali ogromny bagaż doświadczeń oraz „podszlifowali” znajomość języków obcych. Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy stażu mogli zwiększyć swoją zdolność do zatrudnienia i konkurencyjność na europejskim rynku pracy.

Miejscem zakwaterowania uczniów była przepiękna rezydencja Gut Wehlitz, znajdująca się w samym centrum Schkeuditz, w której uczniowie mogli czuć się jak w domu. W czasie wolnym czekało na nich wiele dodatkowych atrakcji, między innymi mieli okazję obejrzeć proces produkcji samochodów BMW w fabryce w Lipsku oraz montaż elektrycznych Golfów w „Szklanej Manufakturze” w Dreźnie. Aby poznać bogatą historię i kulturę Niemiec młodzież zwiedziła Lipsk, Drezno – stolicę Saksonii, z jego niezliczonymi zabytkami i muzeami, jednak najwięcej wrażeń pozyskano w czasie 2-dniowej wycieczki do Berlina. Mimo niesprzyjającej aury, wszyscy byli pełni humoru i dobrych nastrojów, młodzieży udało się obejrzeć Reichstag, okolice zburzonego Muru Berlińskiego, Bramę Brandenburską, Wyspę Muzeów oraz wiele innych zabytków.

Uczestnicy projektu wierzą, że przenieśli swoje umiejętności na wyższy poziom i są gotowi na praktyczne wykorzystanie tego, czego się nauczyli w swoim życiu zawodowym oraz osobistym. Bardzo żałujemy, że nie możemy brać udziału drugi raz w stażu. Bardzo polecamy wszystkim udział w następnych projektach realizowanych przez Zespół Szkół Technicznych!

Scroll to Top