Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie
Kształcimy zawodowo!

Rok 2020/2021 – Schkeuditz

W roku szkolnym 2020/2021 kolejna grupa 16 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie wraz z opiekunami w ramach projektu „Uczeń polskiej szkoły branżowej w niemieckim systemie dualnym” wzięła udział w praktykach zawodowych w Schkeuditz, Niemcy.

Projekt był realizowany w ramach programu POWERVET i skierowany był do uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia. Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych, drugich oraz absolwenci z klasy trzeciej. Partnerem oraz organizacją przyjmującą jest już od wielu lat firma Vitalis z siedzibą w Schkeuditz, która zajmuje się organizacją praktyk zawodowych, staży oraz kursów szkoleniowych w ramach różnych programów europejskich. W czasie wyjazdu umiejętności doskonalili mechanicy samochodowi, elektromechanicy samochodowi, blacharz samochodowy oraz operatorzy obrabiarek skrawających. Uczestnicy projektu aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zdobywali nowe doświadczenia oraz doskonalili swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym w miejscu pracy, nawiązali nowe znajomości z rówieśnikami z innych krajów, którzy podobnie jak oni brali udział w praktykach zagranicznych.

Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy zyskali większą szansę na zwiększenie swojej zdolności do zatrudnienia i konkurencyjności na rynku pracy. Uczniowie mieszkali w Gut Wehlitz w Schkeuditz. W czasie wolnym uczestnicy praktyk mieli okazje obejrzeć zabytkowe Drezno – stolicę Saksonii, Lipsk oraz stolicę Niemiec Berlin wraz z jego najciekawszymi miejscami, do których niewątpliwie zaliczyć można Bundestag, Bramę Brandenburską, Potsdamer Platz, Alexanderplatz, Nikoleiviertel oraz pozostałości muru berlińskiego, czyli East Side Gallery. Uczestnicy projektu „Uczeń polskiej szkoły branżowej w niemieckim systemie dualnym” wierzą, iż są gotowi, by w sposób praktyczny wykorzystać wiedzę i umiejętności, które nabyli w trakcie praktyk zagranicznych zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Scroll to Top